Początki ewangelickiego osadnictwa w Węgierskiej Górce sięgają otwarcia miejscowej huty w 1840 roku. Do 1860 roku osiedliły się tu rodziny ewangelickie pochodzące ze Śląska Cieszyńskiego, z miejscowości takich jak Cisownica, Bystrzyca, Trzycież, Ustroń, Rzeka, Ropica, Nýdek i Oldrzychowice. W tym okresie urodziło się 15 dzieci, które zostały ochrzczone przez duchownych z parafii w Białej.

W 1844 roku proboszcz parafii w Białej i superintendent diecezji zachodniogalicyjskiej, ks. Jakob Hönel, wraz z Radą Zboru oraz kuratorem, podjęli decyzję o utworzeniu filiału parafii w Węgierskiej Górce. Filiał ten obejmował ludność ewangelicką zamieszkującą tereny od Żywca w górę biegu rzeki Soły. Nabożeństwa odbywały się w świetlicy huty w każdą drugą niedzielę miesiąca, a także prowadzono lekcje religii oraz nauki konfirmacyjnej.

Dzięki staraniom dyrekcji huty, w 1848 roku na terenie cmentarza należącego do rzymskokatolickiej parafii św. Katarzyny w Cięcinie wydzielono kwaterę ewangelicką.

Po 1860 roku napływ robotników zmniejszył się, gdyż pracę w hucie podejmowały dzieci wcześniej osiedlonych pracowników. W latach 1860–1889 w Węgierskiej Górce urodziło się 45 dzieci z rodzin ewangelickich, ochrzczonych również przez duchownych z Białej.

Na początku XX wieku odnotowano spadek liczby ewangelików, spowodowany migracją drugiego pokolenia osadników do miast. W 1905 roku wygaszono ostatni wielki piec w hucie, a zakład przekształcono w odlewnię, co spowodowało emigrację robotników do pracy w hucie w Trzyńcu. Kolejna fala wyjazdów nastąpiła po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

W latach 30. XX wieku, kiedy dyrektorem odlewni był Jerzy Buzek, nabożeństwa ewangelickie nadal odbywały się w świetlicy zakładowej, gromadząc około 40 osób.

Po II wojnie światowej liczba ludności luterańskiej nadal malała. Po 1945 roku odbywały się jedynie nabożeństwa domowe. Tylko trzy rodziny ewangelickie kontynuowały pracę w odlewni. W 1959 roku osiedle Węgierska Górka zamieszkiwało 5 rodzin ewangelickich, liczących łącznie 21 osób.

W 2009 roku w Węgierskiej Górce mieszkały trzy rodziny luterańskie, liczące łącznie 7 osób. Obecnie w miejscowości działa zbór filiarny Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Białej. Kwatera ewangelicka na cmentarzu w Cięcinie pozostaje czynna.

Nabożeństwa domowe odbywają się dwa razy w roku.